slider - left

slider - left - Behsa

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

سفیدترین شهر ایران

1393/04/05

ورزنه را سفیدترین شهر ایران می نامند، منطقه ای که بیشتر زنان آن بنا بر سنتى از زمان هاى گذشته و شاید به قدمت پیدایش شهر برپا مانده، چادر سفید بر سر مى کنند.

 ورزنه مرکز شهرستان بن رود است و در 110 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد. شهری که نزدیکترین منطقه و ساده ترین راه دسترسی به تالاب گاوخونی به شمار می آید و زنان آن بنا بر سنتی قدیمی برای حضور در مجامع عمومی از چادر سفید استفاده می کنند.

 

 

کارشناسان جامعه شناسی معتقدند اینکه اکثر مردم این شهر به کشت و کار پنبه و شغل "کرباس بافی" مشغول هستند و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه و عدم دسترسی به پارچه های دیگر نقاط کشور موجب انتخاب پوشش سفید رنگ چادر بانوان این شهر شده است. گروهی نیز بر این باورند که این انتخاب ناشی از دورانی است که مردم منطقه مذهب زرتشتی داشتند زیرا روحانیون زرتشتی لباسی از جنس پنبه و به رنگ سفید به تن می کردند.

 

 

این در حالی است که باستانشناسان سایقه پوشش چادر در ایران را به تمدن بین النهرین نسبت می دهند و معتقدند ریشه این سنت به دوران پیش از پادشاهی هخامنشی بازمی گردد. زمانی که زنان دارای جایگاه اجتماعی به نشانه تمایز از دیگر طبقات از این پوشش سنتی استفاده می کردند.

 

 

اما پوشش چادر در طول زمان آنقدر دگرگون شد تا به شکل و فرم امروزی اش رسید. با این حال، پوشیدن چادرهای رنگی از دیرباز در برخی از مناطق کشور از جمله کرمان، یزد، کردستان و بخش هایی از آذربایجان متداول بوده و هست و هم اکنون زنان روستایی، عشایر و شالیزارهای شمال و زنان اقوام ترکمن و کرد از چنین چادرهایی استفاده می کنند.

 

 

 
 
 
 
Omvilas Hotel نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Highland Beach Resort نام هتل
هند کشور
Goa شهر
Alanya Buyuk Hotel نام هتل
TURKEY کشور
AlanyaArea شهر
Hampshire Plaza نام هتل
هند کشور
Hyderabad شهر
Intercontinental Jeddah نام هتل
SAUDIARABIA کشور
Jeddah شهر
The Parklane Hotel Cebu نام هتل
PHILIPPINES کشور
Cebu شهر
A's Holiday Resort نام هتل
هند کشور
Goa شهر
Royal Demazong نام هتل
هند کشور
Gangtok شهر
Okura Tokyo نام هتل
JAPAN کشور
Tokyo شهر
The Central Court Hotel نام هتل
هند کشور
Hyderabad شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 697
    بازدید امروز 40458
    بازدید ماه 1561639
 
 
Scroll