slider - left - Behsa

slider - left

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

سفیدترین شهر ایران

1393/04/05

ورزنه را سفیدترین شهر ایران می نامند، منطقه ای که بیشتر زنان آن بنا بر سنتى از زمان هاى گذشته و شاید به قدمت پیدایش شهر برپا مانده، چادر سفید بر سر مى کنند.

 ورزنه مرکز شهرستان بن رود است و در 110 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد. شهری که نزدیکترین منطقه و ساده ترین راه دسترسی به تالاب گاوخونی به شمار می آید و زنان آن بنا بر سنتی قدیمی برای حضور در مجامع عمومی از چادر سفید استفاده می کنند.

 

 

کارشناسان جامعه شناسی معتقدند اینکه اکثر مردم این شهر به کشت و کار پنبه و شغل "کرباس بافی" مشغول هستند و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه و عدم دسترسی به پارچه های دیگر نقاط کشور موجب انتخاب پوشش سفید رنگ چادر بانوان این شهر شده است. گروهی نیز بر این باورند که این انتخاب ناشی از دورانی است که مردم منطقه مذهب زرتشتی داشتند زیرا روحانیون زرتشتی لباسی از جنس پنبه و به رنگ سفید به تن می کردند.

 

 

این در حالی است که باستانشناسان سایقه پوشش چادر در ایران را به تمدن بین النهرین نسبت می دهند و معتقدند ریشه این سنت به دوران پیش از پادشاهی هخامنشی بازمی گردد. زمانی که زنان دارای جایگاه اجتماعی به نشانه تمایز از دیگر طبقات از این پوشش سنتی استفاده می کردند.

 

 

اما پوشش چادر در طول زمان آنقدر دگرگون شد تا به شکل و فرم امروزی اش رسید. با این حال، پوشیدن چادرهای رنگی از دیرباز در برخی از مناطق کشور از جمله کرمان، یزد، کردستان و بخش هایی از آذربایجان متداول بوده و هست و هم اکنون زنان روستایی، عشایر و شالیزارهای شمال و زنان اقوام ترکمن و کرد از چنین چادرهایی استفاده می کنند.

 

 

 
 
 
 
Tup Kaek Sunset نام هتل
THAILAND کشور
Krabi شهر
Siam Place Airport نام هتل
THAILAND کشور
Bangkok شهر
13 Coins Hotel Ngam Wong Wan نام هتل
THAILAND کشور
Bangkok شهر
Kyne 3000 نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Mara River Safari Lodge نام هتل
اندونزی کشور
Bali شهر
Swana Bangkok Hotel نام هتل
THAILAND کشور
Bangkok شهر
The Palace Hotel Kota Kinabalu نام هتل
مالزی کشور
KotaKinabaluandSabah شهر
Siesta de Goa نام هتل
هند کشور
Goa شهر
Sudala Beach Resort نام هتل
THAILAND کشور
KhaoLakandPhangNga شهر
Bin Majid Beach Hotel نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
RasAlKhaymah شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 1386
    بازدید امروز 38037
    بازدید ماه 1332197
 
 
Scroll