slider - left

slider - left - Behsa

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

اولین شهر دایره ای ایران

1393/01/16

این شهرستان با مرکزیت شهر فیروزآباد دارای سه هزارو 579 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 120 کیلومتر است.

 

 

 
شهرستان فیروزآباد از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان قیر و کارزین، از غرب به شهرستان فراشبند، از شمال به شهرستان شیراز و از شرق به شهرستان جهرم محدود است.

این شهرستان با مرکزیت شهر فیروزآباد دارای سه هزارو 579 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 120 کیلومتر است. از طرفی دیگر در بخش میمند در 30 کیلومتری شرق فیروزآباد باغها و گلزارهای وسیع با انواع گلهای سرخ محمدی و...وجود دارد.

 كاخ اردشیر

این بنا یكی از كاخ های ییلاقی اردشیر به شمار می رود كه از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده است.

این كاخ در كنار چشمه آبی به نام «قمپ آتشكده» قرار گرفته از این رو این كاخ را آتشكده نیز می نامند. گچ بری و تزیینات تالارهای این كاخ بسیار زیبا و با شكوه است و به كاخ تچر تخت جمشید می ماند.

قلعه دختر

بنای تاریخی قلعه دختر، آثار قلعه بزرگی از سنگ و ساروج است که بر فراز کوه ساخته شده است. از نظر سوق الجیشی دسترسی به این قلعه مشكل بوده از این رو به نام قلعه دختر نامیده شده است.

این قلعه در سه طبقه دارای پله های پیچ در پیچ، اتاق های گنبددار، تالار و صحنی گسترده است. قلعه دختر در فاصله شش کیلومتری شهر کنونی فیروزآباد جای دارد.

شهر گور

قدمت شهرگور به دوره هخامنشیان می رسد. در زمان هخامنشیان این شهرستان از قطبهای تجاری مهم امپراطوری و جهان محصوب میشده است که پس از حمله اسکندر مقدونی و ناتوانی وی در تسخیر این شهر، با جاری ساختن رود "تنگ آب" به روی شهر موجب غرق شدن این شهرستان در آب شد.


این شهر بعدها توسط اردشیر بابکان بنیانگذار امپراطوری ساسانیان احیا و به عنوان پایتخت امپراطوری برگزیده شد و خورهٔ اردشیر یا شهر گور نامیده شد.

طرح و الگوی این شهر دایره ای شکل است و به قطر دو کیلومتر دارای چهار دروازه اصلی بوده و بناهای حكومتی و محل اقامت درباریان در آن قرار داشته است.  شهر گور اولین شهر دایره ای در ایران و یکی از نخستین شهرهای دایره ای در جهان نیز محسوب می شود.


منار

در میانه شهر گور، مناری چهار گوش با مصالح لاشه و سنگ و ملاط گچ به ارتفاع 30 متر ساخته شده است.

نقش پیروزی

این نقش برجسته، یادبود نبرد و پیروزی بنیان گذار سلسله ساسانی بر آخرین پادشاه اشکانی (اردوان پنجم) و از كهن  ترین نقش برجسته های غیرمذهبی ساسانیان است. این نقش برجسته بر فراز صخره ای در سمت راست رودخانه تنگاب كنده كاری شده است.

پل مهرنرسه

در کنار سنگ نگاره مراسم تاجگذاری اردشیر، ویرانه های پلی بسیار كهن دیده می شود که به دستور مهرنرسه (مهرنارسه) فرماندار بزرگ و صدراعظم سه تن از پادشاهان بزرگ ساسانی ساخته شده است.

در کنار این پل، سنگ نبشته ای به خط پهلوی ساسانی موجود است که چگونگی ساخت این پل را بیان می كند. برگردان این سنگ نبشته به این صورت است: این پل به دستور فرماندار بزرگ، مهر نارسه برای شادی روح او و به هزینه خودش ساخته شده. هر كس از این راه عبور كند و برای مهر نارسه و پسرانش درود فرستد با كمك و لطف خداوند نادرستی و فریب آنجا نخواهد بود.

نقش تاجگذاری اردشیر بابکان

در تنگاب فیروزآباد، نقشی از مراسم تاجگذاری اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله ساسانی برجای مانده است که در آن حلقه سلطنتی از جانب مظهر اهورامزدا به پادشاه ساسانی پیشكش می شود.

نقش برجسته یاد شده در پنج كیلومتری شهر فیروزآباد قرار گرفته است.

اماکن تاریخی و گردشگری میمند

شهر میمند از توابع شهرستان فیروزآباد است و در 110 کیلومتری جنوب شیراز جای دارد. تنگ آتشگاه، کوه سفیدار، سرچشمه و باغ های زیبای آن که عمده محصولات آن، گل سرخ محمدی برای تولید گلاب است، از مراکز تفریحی شهر میمند به شمار می روند که هر ساله در فصل بهار گردشگران بی شماری را به سوی خود جلب می كند.

گلاب میمند دارای ارزش فراوانی است و مهم ترین منبع کسب درآمد برای باغداران این منطقه است.

امامزاده اسماعیل (ع)

بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) در شهر میمند از توابع فیروزآباد قرار دارد. وی از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است. بر دیوار داخلی بقعه گچبری وجود دارد که اسامی 14 معصوم بر روی آن نگاشته شده و تاریخ 1210ه.ق در پایان آن آمده است.

 

 
 
 
 
Palmarinha Resort (Calangute) نام هتل
هند کشور
Goa شهر
Burcu Kaya Cave Hotel نام هتل
TURKEY کشور
Cappadocia شهر
Tanjung Sanctuary Langkawi نام هتل
مالزی کشور
LangkawiandKedah شهر
Pal Haveli نام هتل
هند کشور
Jodhpur شهر
Ana InterContinental Tokyo نام هتل
JAPAN کشور
Tokyo شهر
Paradise Village Beach Resort نام هتل
هند کشور
Goa شهر
Moevenpick Resort & Spa Dead Sea نام هتل
JORDAN کشور
Amman شهر
The Puteri Pacific Johor Bahru نام هتل
مالزی کشور
MalaccaJohorandSouth شهر
Rockland نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Miracle Suvarnabhumi Airport نام هتل
THAILAND کشور
Bangkok شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 2064
    بازدید امروز 78697
    بازدید ماه 1483049
 
 
Scroll