slider - left

slider - left - Behsa

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

گران‌ قیمت‌ ترین معدن ایران

1392/11/01

سنگ فیروزه هر قدر آبی تر، تیره تر، صاف تر و یکدست تر باشد قیمت بیشتری دارد
نیشابور تنها یک معدن فیروزه داشت که قدیمى ترین معدن فعال دنیا لقب داشت. کشف جسدى در شهر قدیمى تپه برج نشان می داد که سابقه بهره برداری از این معدن به بیش از 5000 سال می رسد و مرغوب ترین فیروزه دنیا از همین معدن 40 کیلومتری به سراسر دنیا صادر می شود.
دو روز قبل اما دومین معدن فیروزه خراسان در 7کیلومتری این معدن کشف شد تا حالا فیروزه نیشابور بیشتر از قبل بازار جواهرات و سنگ های قیمتی دنیا را تصاحب کند.
این معدن جدید از نظر ذخیره و ارزش سنگ استخراج شده مشابه معدن قبلی است که ذخیره ای 9هزار تنی دارد و از هر تن سنگ آن  8 تا 10 کیلوگرم فیروزه تزئینی به دست می آید.
 
آب در دل سنگ
فیروزه سنگ ملى ایران به حساب می آید و اگرچه در کرمان و دامغان هم نمونه های آن استخراج می شود اما رنگ فیروزه نیشابورى به عنوان بهترین رنگ فیروزه در دنیا شناخته می شود؛ فیروزه ای خالص و یک دست که بعد از تراش خوردن به مالزی، اندونزی، عربستان، ترکیه، امارات و کشورهای اروپایی صادر می شود.
فیروزه نیشابور در واقع از دل سنگی بیرون می آید که از گدازه های متعلق به دوران سوم ایجاد شده. با عبور آب هاى سطحى در شکاف هاى این سنگ ها تغییراتی در بافت و مواد تشکیل دهنده گدازه اتفاق افتاده و باعث تشکیل فیروزه شده است.
فیروزه کانی کمیابی در دنیا است و در واقع سنگ زنده ای است که می تواند بعد از استخراج تغییر رنگ و خاصیت پیدا کند. به همین دلیل نسبت به روغن و مواد شیمیایی حساس است و تغییر رنگ می دهد. فیروزه تغییر رنگ داده یا رگه دار، کمتر از فیروزه آبی ارزش دارد حتی اگر در زیورآلات زیباتر به نظر برسد.
 
 فیروزه مرغوب چند؟
قیمت گذاری فیروزه را در ایران، بانک مرکزی انجام می دهد. این سنگ قیمت مشخصی ندارد چون هیچ دو فیروزه ای یكسان و یك وزن نیستند. با این حال معیار ارزش گذاری برای آن، سنگ معدن فیروزه نیشابور است و فیروزه های نقاط دیگر ایران و دنیا با قیمت فیروزه نیشابور سنجیده می شوند. فیروزه را بعد از فیروزه چینی و کندن سنگ ها از معدن کیلویی 150 تومان به فیروزه تراش می فروشند و بعد از تراش خوردن، قیمت اصلی سنگ مشخص می شود.

 

 

 

 
معدن فیروزه نیشابور در سال 1907
فیروزه هایی که به روش سنتی، با دست و ابزار از دل سنگ بیرون می آیند، صاف تر و مرغوب  تر هستند و قیمت بالاتری دارند. بنابراین بسته به شیوه تراش، اندازه فیروزه و صافی و رنگ آن قیمت فیروزه تغییر می کند. فیروزه صادرات کمی دارد و با چمدان های مسافری به نقاط دیگر دنیا صادر می  شود. اما یک تکه فیروزه مرغوب نیشابور از نوع عجمی که رنگ آبی تیره دارد و حداقل 2هزار دلار در امریکا خرید و فروش می شود.

 
 
 
 
Acropolis نام هتل
LEBANON کشور
Jounieh شهر
The Solitaire نام هتل
هند کشور
Jaipur شهر
Jaipur Inn نام هتل
هند کشور
Jaipur شهر
Cheong Fatt Tze Mansion, Penang نام هتل
مالزی کشور
Penang شهر
Long Beach Resort نام هتل
TURKEY کشور
AlanyaArea شهر
Krishna Palace نام هتل
هند کشور
Mumbai شهر
Samui Paradise Chaweng نام هتل
THAILAND کشور
KohSamuiandArea شهر
Tanjong Jara Resort, Terengganu نام هتل
مالزی کشور
TerengganuandKelantan شهر
Pung - Waan Resort ( Kwai Noi ) نام هتل
THAILAND کشور
Kanchanaburi-Central شهر
Aneka Beach Kuta نام هتل
اندونزی کشور
Bali شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 2414
    بازدید امروز 40152
    بازدید ماه 1500139
 
 
Scroll