slider - left

slider - left - Behsa

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

آداب و رسوم ازدواج در آيین زردشتی ايران باستان چگونه بود؟

1392/10/26

در دين زرتشتي تعدد زوجات روا نيست و گفته شده همانگونه که يک زن نمي تواند در يک زمان بيش از يک شوهرداشته باشد مرد نيز نمي تواند در آن واحد دو يا چند زن داشته باشد. اختيار زن دوم در شرايطي خاص و سخت که در آيين نامه زرتشتيان آمده جايز است نظير اينکه زن اول فوت شده باشد.
در ايران باستان تنها در صورتي فرد زرتشتي مي توانست با وجود زن اول زن ديگر اختيار کند که زن اول به تشخيص پزشک عقيم بوده و خود موافقت خويش را براي اين کار اعلام کند و رضايت داشته باشد هدف از اين عمل نيز بقا نسل و پرورش فرزنداني نيک براي دين و دنياست.
در مورد انواع پيوند زناشويي در ايران باستان گفتني است که زن و مرد زرتشتي به 5 صورت وتحت عناوين پادشاه زن- چاکر زن- ايوک زن- ستر زن- خودسر زن پيوند زناشويي مي بستند که هر يک جداگانه به شرح زير است:

1- پادشاه زن :

اين نوع ازدواج به حالتي گفته مي شد که دختري پس از رسيدن به سن بلوغ باموافقت پدر و مادر خود با پسري ازدواج مي کرد و پادشاه زن از کاملترين حقوق و مزاياي زناشويي برخوردار بود و کلا" همه دختراني که براي نخستين بار و با رضايت پدر و مادر ازدواج مي کردند، پيوند زناشويي آنان تحت عنوان پادشاه زن ثبت مي شد.


2-چاکر زن:

اين نوع ازدواج به حالتي اطلاق مي شد که زني بيوه به عقد و ازدواج با مرد ديگري در مي آمد. اين زن با زندگي در خانه شوهر دوم خود حقوق و مزاياي پادشاه زن را در سراسر زندگي مشترک دارا بود، ولي پس از مرگ آيين کفن ودفن و ساير مراسم مذهبي اش تا سي روزه توسط شوهر دوم يا بستگانش برگزارمي شد.

ولي هزينه هاي مراسم بعد از سي روزه به عهده بستگان شوهر اولش بود،چون معتقد بودند در دنياي ديگر اين زن از آن نخستين شوهر خود خواهد بود وبه همين علت پيوند دوم او تحت عنوان چاکر زن ياد مي شد.حال براي برخي ناآگاهان پيوند زناشويي از نوع چاکر زن را اختيار کردن زن صيغه اي توسط پدران ما در گذشته قلمداد کرده و پادشاه زن را زن عقدي بيان مي کنندکه صحت ندارد.
ازدواج در آيین زردشتی،ازدواج در ايران باستان،انواع پيوند زناشويي در ايران،تاریخ و تمدن

3-ايوک زن:

اين نوع ازدواج زماني اتفاق مي افتاد که مردي دختر يا دختراني داشت وفرزند پسر نداشت و ازدواج تنها دختر يا کوچکترين دخترش تحت عنوان ايوک ثبت مي شد و رسم بر اين بود که اولين پسر تولد يافته از اين ازدواج به فرزندي پدر دختر در مي آمد و به جاي نام پدرش نام پدر دختر را بعد از نامش مي آوردند و اين نوع ازدواج باعث شده که برخي افراد غير مطلع برچسب ازدواج با محارم را به زرتشتيان بزنند و اظهار کنند که پدر با دختر خود ازدواجمي کرده است. اينک اشتباه افراد ناآگاه کاملا" مشخص شد و اتهام ازدواج بامحارم کاملا" مردود است.

4- ستر زن:

وقتي که فرد بالغي بدون ازدواج در مي گذشت، پدر و مادر يا خويشان اين فردموظف بودند به خرج خود و به ياد فرد درگذشته دختري را به ازدواج پسري درمي آورند. شرط اين نوع ازدواج آن بود که دختر و پسر متعهد مي شدند که درآينده يکي از پسران خود را به فرزند خواندگي فرد درگذشته بدون زن و فرزند درآورند.

5- خودسر زن:

اگر دختري و پسري پس از رسيدن به سن بلوغ برخلاف ميل والدين خود خواستارازدواج با يکديگر مي شدند و مصر بر اين امر نيز بودند، با وجود مخالفت والدين ازدواج آنها منع قانوني نداشت و زير عنوان خودراي زن ثبت مي گرديد و در اين بين دختر از ارث محروم مي شد، مگر اينکه والدينش به خواست خود چيزي به او مي دادند يا وصيت مي نمودند که بدهند.

اين نوع ازدواج ها در ايران باستان انجام مي شد امروزه ازدواج ها تحت اين عناوين ثبت نمي شود.
گفتني است که طلاق در آيين زرتشتي مطرود و منفور است و تحت شرايطي ويژه و در مواردي نادر و خاص طبق آيين نامه زرتشتيان مجوز داده مي شود.

 
 
 
 
Comfort Hotel Tokyo Higashi Nihombashi نام هتل
JAPAN کشور
Tokyo شهر
Hip Hotel نام هتل
THAILAND کشور
Bangkok شهر
Ramee Palace Hotel Bahrain نام هتل
BAHRAIN کشور
Bahrain شهر
Albilad Jeddah نام هتل
SAUDIARABIA کشور
Jeddah شهر
Ramee Suites 4 Apartment نام هتل
BAHRAIN کشور
Bahrain شهر
Ibis Deira City Centre نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
Dubai شهر
Thaton Chalet نام هتل
THAILAND کشور
ChiangMai شهر
Gelidonya Hotel Adrasan نام هتل
TURKEY کشور
Antalya شهر
Bunga Raya Island Resort نام هتل
مالزی کشور
KotaKinabaluandSabah شهر
Palace of the Golden Horses, Mines Kuala Lumpur نام هتل
مالزی کشور
KualaLumpur شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 1477
    بازدید امروز 47904
    بازدید ماه 1514225
 
 
Scroll