slider - left - Behsa

slider - left

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

نمایی نزدیک نقوش درفش شهداد

1392/08/04
 این ناحیه از کرمان، در ابتدا هیچگاه مورد توجه باستان شناسان نبود، زیرا تصور وجود تمدن باستانی در صحرای خشک لوت غیر ممکن بود. اولین هئیت کاوش در سالهای 46 به سرپرستی دکتر احمد مستوفی از موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران  برای بررسی موقعیت جغرافیایی دشت لوت و اطراف آن وارد آنجا شدند و در حین اکتشافات خود  "چاله تکاب" به تعدادی سفال برخورد کردند که قسمتی از آنها از زمین بیرون و این آثار نشان از وجود تمدنی پیشرفته در این ناحیه بود.آراترای گم شده یا همان تمدن خبیص شهداد
اما هم اکنون باستان شناسان، شهداد را کلیدی برای شناخت فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی تمام منطقه جنوب شرقی ایران در هزاره سوم ق.م می
دانند. عده ای هم آن را با شهر گمشده سومری آراتا منطبق می دانستند، در گل نوشته سومری نام آراتا بسیار به کار رفته است. طبق متون سومری آراتا سرزمینی بود در شرق "انشان".هانسمن انگلیسی، سرزمین انشان را همان فارس می داند و شهر سوخته واقع در استان سیستان را شهر حماسی آراتا می دانست، اما اکتشافات بعدی در استان کرمان این موضوع را اثبات کرد که آراتا همان شهداد کرمان است.

شهداد مرکز ایالت آراتا بود که یکی از چند ایالات خود مختار امپراتوری عیلام به شمار می
رفته و دارای اجتماعی شکل یافته و منسجم بود. علاوه بر حاکم و حکومت، دارای طبقات اجتماعی و اصناف بود.کشف گورستان شهداد از مهمترین اکتشافات باستان شناسی دوران معاصر است. از آنجاییکه پیشینیان، بنا بر اعتقادشان به اینکه بعد از مرگ در دنیایی دیگر محتاج آب و غذا و مسکن خواهند بود، تمامی متعلقات خود، از ظرف و لباس گرفته تا زیورآلات را با خود به گور می بردند.

به علت جهت گردش خورشید گورستانهای شهداد اغلب شرقی، غربی هستند. ساکنان شهداد، از افراد بزرگ و سرشناس خود از جمله حکمرانان، کاهنان، مجسمه هایی می ساختند و پس از فوت آنها در هنگام تدفین آنرا با اشیای دیگر در گور جای می دادند.در بین مجسمه ها، تعداد زیادی مجسمه زن نیز وجود دارد. همچنین قدیمی ترین درفش کشف شده در جهان با عنوان درفش شهداد در این منطقه بوده است.اما در نخستین حفاریهای شهداد یک شی قابل توجه نیز کشف شد که همان درفش شهداد نام گرفت.

 
 
 
 
Vera Club Hotel TMT نام هتل
TURKEY کشور
Bodrum شهر
Sutra Beach Resort & Spa, Terengganu نام هتل
مالزی کشور
TerengganuandKelantan شهر
Villa La Moon Ko Samui نام هتل
THAILAND کشور
KohSamuiandArea شهر
De River Boutique Resort Chiang Saen نام هتل
THAILAND کشور
ChiangRai شهر
Ibis Deira City Centre نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
Dubai شهر
Oasis Hotel Chiangmai نام هتل
THAILAND کشور
ChiangMai شهر
Icon Towers نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Baan Chaweng Beach Resort & Spa نام هتل
THAILAND کشور
KohSamuiandArea شهر
Palace Ao Nang نام هتل
THAILAND کشور
Krabi شهر
Seven Stars Exclusive Hotel نام هتل
TURKEY کشور
Antalya شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 2619
    بازدید امروز 44786
    بازدید ماه 1492745
 
 
Scroll