slider - left

slider - left - Behsa

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

نمایی نزدیک نقوش درفش شهداد

1392/08/04
 این ناحیه از کرمان، در ابتدا هیچگاه مورد توجه باستان شناسان نبود، زیرا تصور وجود تمدن باستانی در صحرای خشک لوت غیر ممکن بود. اولین هئیت کاوش در سالهای 46 به سرپرستی دکتر احمد مستوفی از موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران  برای بررسی موقعیت جغرافیایی دشت لوت و اطراف آن وارد آنجا شدند و در حین اکتشافات خود  "چاله تکاب" به تعدادی سفال برخورد کردند که قسمتی از آنها از زمین بیرون و این آثار نشان از وجود تمدنی پیشرفته در این ناحیه بود.آراترای گم شده یا همان تمدن خبیص شهداد
اما هم اکنون باستان شناسان، شهداد را کلیدی برای شناخت فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی تمام منطقه جنوب شرقی ایران در هزاره سوم ق.م می
دانند. عده ای هم آن را با شهر گمشده سومری آراتا منطبق می دانستند، در گل نوشته سومری نام آراتا بسیار به کار رفته است. طبق متون سومری آراتا سرزمینی بود در شرق "انشان".هانسمن انگلیسی، سرزمین انشان را همان فارس می داند و شهر سوخته واقع در استان سیستان را شهر حماسی آراتا می دانست، اما اکتشافات بعدی در استان کرمان این موضوع را اثبات کرد که آراتا همان شهداد کرمان است.

شهداد مرکز ایالت آراتا بود که یکی از چند ایالات خود مختار امپراتوری عیلام به شمار می
رفته و دارای اجتماعی شکل یافته و منسجم بود. علاوه بر حاکم و حکومت، دارای طبقات اجتماعی و اصناف بود.کشف گورستان شهداد از مهمترین اکتشافات باستان شناسی دوران معاصر است. از آنجاییکه پیشینیان، بنا بر اعتقادشان به اینکه بعد از مرگ در دنیایی دیگر محتاج آب و غذا و مسکن خواهند بود، تمامی متعلقات خود، از ظرف و لباس گرفته تا زیورآلات را با خود به گور می بردند.

به علت جهت گردش خورشید گورستانهای شهداد اغلب شرقی، غربی هستند. ساکنان شهداد، از افراد بزرگ و سرشناس خود از جمله حکمرانان، کاهنان، مجسمه هایی می ساختند و پس از فوت آنها در هنگام تدفین آنرا با اشیای دیگر در گور جای می دادند.در بین مجسمه ها، تعداد زیادی مجسمه زن نیز وجود دارد. همچنین قدیمی ترین درفش کشف شده در جهان با عنوان درفش شهداد در این منطقه بوده است.اما در نخستین حفاریهای شهداد یک شی قابل توجه نیز کشف شد که همان درفش شهداد نام گرفت.

 
 
 
 
Riu Kaya Belek نام هتل
TURKEY کشور
BelekArea شهر
International Hotel نام هتل
TURKEY کشور
AlanyaArea شهر
Galway Miridiya Lodge نام هتل
SRILANKA کشور
CulturalTriangle شهر
Maytower Kuala Lumpur نام هتل
مالزی کشور
KualaLumpur شهر
Eftalia Resort نام هتل
TURKEY کشور
AlanyaArea شهر
The Capitol Hotel نام هتل
هند کشور
Bangalore شهر
Parkroyal Penang نام هتل
مالزی کشور
Penang شهر
Bollywood Sea Queen نام هتل
هند کشور
Goa شهر
Hilton Batang Al Longhouse Resort, Kuching نام هتل
مالزی کشور
KuchingandSarawak شهر
Tugu Bali نام هتل
اندونزی کشور
Bali شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 2573
    بازدید امروز 46032
    بازدید ماه 1534737
 
 
Scroll