slider - left

slider - left - Behsa

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

خانه نراقی‌ها روي آب است

1392/07/25

خانه نراقی ها که دیر زمانی است، از نظر معماری و قدمت زبانزد همدانی هاست، اکنون خانه روی آب نام گرفته است. چندی است که مالکان شخصی این خانه اقدام به آب انداختن به زیر پی و دیوارهای آن کرده و منتظرند، هر چه زودتر خانه فرو بریزد.

این در ورودی خانه ای است که زمانی در همدان برو بیایی داشت

هرچند که دیگر مالکان مشکلی برای تخریب این خانه ندارند. خانه نراقی ها سال گذشته به همراه 32 اثر تاریخی دیگر از فهرست آثار ملی ایران خارج شده است. با این وجود به نظر می رسد هنوز نام میراث فرهنگی باقی مانده بر پیشانی خانه، مانعی برای خریداری آن به شمار می رود.

حسین زندی، از دوستداران میراث فرهنگی در همدان که به شدت از وضعیت این خانه اظهار نگرانی می کند، می گوید:« مدت هاست که این خانه به حال خود رها شده و آب به پای آن بسته می شود و به زودی خبر تخریب آن خواهد رسید. در حالی که خانه نراقی ها یکی از قدیمی ترین و زیباترین خانه های همدان است که می توانست به عنوان نمونه شاخص معماری همدان برای نسل های آینده باقی بماند.»

قدمت خانه نراقی ها به اوایل دوره قاجار می رسد و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی وجود حسینیه شخصی با گچبری های منحصر به فرد آن را نسبت به بسیاری از خانه های تاریخی ارزشمند می کند. هرچند که دیگر مسئولان سازمان میراث فرهنگی می گویند، با خارج شدن این اثر از ثبت دیگر مسئولیتی در قبال این خانه نمی پذیرند.

زندی اما بر این باور است که اگر سازمان میراث فرهنگی که چند سال پیش اقدام به مرمت بخشی از دیوارهای این خانه کرده بود، برنامه های مرمتی اش را ادامه می داد. هرگز کار به جایی نمی رسید که این خانه از فهرست آثار ملی ایران خارج شود.»

 این خانه تاریخی به دلیل داشتن حسینیه شخصی شهره شهر بود و حالا بنایی که روز به روز به ویرانی نزدیک تر می شود

 به گفته او، این خانه در بهترین محله همدان قرار گرفته و می توانست تبدیل به یکی از مکان های توریستی بسیار موفق شود اما متاسفانه سازمان میراث فرهنگی اقدام به خریداری این خانه نکرد.

زندی در حالی که به نظر می رسد، از مسئولان میراث فرهنگی قطع امید کرده است، رو به کاندیدهای شورای شهر می گوید که در این قضیه بهتر است که کاندیدهای شورای شهر وارد عمل شده و اقدامات جدی برای نجات این اثر تاریخی انجام دهند.

خانه نراقی ها 7 مهر 1381 با شماره ثبت 6141 جزو آثار ملی قرار گرفته بود و  اواخر سال 89 با رای دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شد.

خانواده نراقی ها جزو تجار همدان به شمار می رفتند و از جمله مهاجرانی بودند که 200 سال پیش به این شهر وارد شدند. این طور گفته می شود که آن ها نسبتی هم با قاجاریان داشتند. افزون بر این اسناد و مدارک نشان می دهد که اتفاقات تاریخی و سیاسی مهمی هم در این خانه رخ داده است.a

 
 
 
 
Frangipani Beach Villa نام هتل
اندونزی کشور
Bali شهر
Airpark نام هتل
SOUTHKOREA کشور
Incheon شهر
Ambassador, Mumbai نام هتل
هند کشور
Mumbai شهر
River Kwai Hotel نام هتل
THAILAND کشور
Kanchanaburi-Central شهر
The Claremont Hotel & Convention Centre نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Conclave Boutique نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Vits, Delhi نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Airport Centre Point نام هتل
هند کشور
Nagpur شهر
Palmariva Club Gul Resort نام هتل
TURKEY کشور
KemerArea شهر
Impiana Klcc Hotel and Spa نام هتل
مالزی کشور
KualaLumpur شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 3580
    بازدید امروز 31975
    بازدید ماه 1090991
 
 
Scroll