slider - left - Behsa

slider - left

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

خانه نراقی‌ها روي آب است

1392/07/25

خانه نراقی ها که دیر زمانی است، از نظر معماری و قدمت زبانزد همدانی هاست، اکنون خانه روی آب نام گرفته است. چندی است که مالکان شخصی این خانه اقدام به آب انداختن به زیر پی و دیوارهای آن کرده و منتظرند، هر چه زودتر خانه فرو بریزد.

این در ورودی خانه ای است که زمانی در همدان برو بیایی داشت

هرچند که دیگر مالکان مشکلی برای تخریب این خانه ندارند. خانه نراقی ها سال گذشته به همراه 32 اثر تاریخی دیگر از فهرست آثار ملی ایران خارج شده است. با این وجود به نظر می رسد هنوز نام میراث فرهنگی باقی مانده بر پیشانی خانه، مانعی برای خریداری آن به شمار می رود.

حسین زندی، از دوستداران میراث فرهنگی در همدان که به شدت از وضعیت این خانه اظهار نگرانی می کند، می گوید:« مدت هاست که این خانه به حال خود رها شده و آب به پای آن بسته می شود و به زودی خبر تخریب آن خواهد رسید. در حالی که خانه نراقی ها یکی از قدیمی ترین و زیباترین خانه های همدان است که می توانست به عنوان نمونه شاخص معماری همدان برای نسل های آینده باقی بماند.»

قدمت خانه نراقی ها به اوایل دوره قاجار می رسد و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی وجود حسینیه شخصی با گچبری های منحصر به فرد آن را نسبت به بسیاری از خانه های تاریخی ارزشمند می کند. هرچند که دیگر مسئولان سازمان میراث فرهنگی می گویند، با خارج شدن این اثر از ثبت دیگر مسئولیتی در قبال این خانه نمی پذیرند.

زندی اما بر این باور است که اگر سازمان میراث فرهنگی که چند سال پیش اقدام به مرمت بخشی از دیوارهای این خانه کرده بود، برنامه های مرمتی اش را ادامه می داد. هرگز کار به جایی نمی رسید که این خانه از فهرست آثار ملی ایران خارج شود.»

 این خانه تاریخی به دلیل داشتن حسینیه شخصی شهره شهر بود و حالا بنایی که روز به روز به ویرانی نزدیک تر می شود

 به گفته او، این خانه در بهترین محله همدان قرار گرفته و می توانست تبدیل به یکی از مکان های توریستی بسیار موفق شود اما متاسفانه سازمان میراث فرهنگی اقدام به خریداری این خانه نکرد.

زندی در حالی که به نظر می رسد، از مسئولان میراث فرهنگی قطع امید کرده است، رو به کاندیدهای شورای شهر می گوید که در این قضیه بهتر است که کاندیدهای شورای شهر وارد عمل شده و اقدامات جدی برای نجات این اثر تاریخی انجام دهند.

خانه نراقی ها 7 مهر 1381 با شماره ثبت 6141 جزو آثار ملی قرار گرفته بود و  اواخر سال 89 با رای دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شد.

خانواده نراقی ها جزو تجار همدان به شمار می رفتند و از جمله مهاجرانی بودند که 200 سال پیش به این شهر وارد شدند. این طور گفته می شود که آن ها نسبتی هم با قاجاریان داشتند. افزون بر این اسناد و مدارک نشان می دهد که اتفاقات تاریخی و سیاسی مهمی هم در این خانه رخ داده است.a

 
 
 
 
Gulf Desert نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
Dubai شهر
Hyatt Regency نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
Dubai شهر
Prasada Mansion نام هتل
اندونزی کشور
Java-Jakarta شهر
Sun Villa نام هتل
هند کشور
DelhiandNCR شهر
Gloria Serenity Resort نام هتل
TURKEY کشور
BelekArea شهر
Hotel Plaza نام هتل
هند کشور
Mumbai شهر
Hilton Batang Al Longhouse Resort, Kuching نام هتل
مالزی کشور
KuchingandSarawak شهر
The Fortress نام هتل
SRILANKA کشور
ColomboandSouthWestCoast شهر
Club Hotel Falcon نام هتل
TURKEY کشور
Antalya شهر
Alta Beach Hotel نام هتل
TURKEY کشور
Bodrum شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 1295
    بازدید امروز 35840
    بازدید ماه 1512982
 
 
Scroll