slider - left - Behsa

slider - left

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

به آخر ایران خوش آمدید

1392/05/19

گواتر روستایی است كه فقط خیابان هایش جدول بندی شده اند اما آسفالت ندارد. همه با هم قوم و خویشند و بلوچ. همه صیادند.

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، درآخرین نقطه مرزی آنجا كه شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاكستان می رسد، بندری كوچك و قدیمی قرار گرفته كه چند صباحی است برای سرمایه گذاران كشورمان نامی آشنا شده است. آنجا گواتر است؛ بندری آن سوی ناكجای جغرافیای تاریخ.

گواتر تكه كوچكی از سرزمین بلوچستان است. بلوچستان زادگاه تنها دونلی نواز جهان، بلوچستان زادگاه دادشاه و گواتر برگوشه ای از گستره این خاك همچنان ایستاده است و خوابش نمی برد.

قدیمی ترین سند ایرانی، كتیبه های میخی داریوش، نام این سرزمین را «ماكا» ضبط كرده است. بعد از اسلام این سرزمین «مكران» نام گرفت كه درحال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مكران» معروف است.

مردان و زنان گواتر، بلوچ بوده و ارتباط خویشی با همنوعان خود در گوادر پاكستان دارند. كدخدای گواتر سندی دست نویس، به سال ۱۳۰۹ هـ . ق در دست دارد كه «لشگرخان سردار زهی» حاكم گواتر در زمان ناصرالدین شاه، ۲۵ هزار هكتار از زمین های گواتر تا دشت بریس را به اجدادش فروخته است.

«كچو»، «بریس»، «كوشات» و «پسابندر» را هم باید پشت سر بگذاری تا به گواتر و خلیج آن برسی. گواتر روستایی است كه فقط خیابان هایش جدول بندی شده اند اما آسفالت ندارد. همه با هم قوم و خویشند و بلوچ. همه صیادند. آنها ماهی «حلوا» و «شوریده» صید می كنند. برای ماهی حلوا ظهر می روند به دریا و تور می اندازند و بامداد تور را جمع می كنند. برای صید شوریده نیز عصر راهی دریا می شوند و بامداد تور را جمع می كنند. گواتر و جنگل های «حرا»یش آخر ایرانند!

لذیذترین ماهی های جنوب؛ كشورمان را اینجا،  صیادان «گواتر»، آخرین نقطه ایران در جنوب شرقی كشور صید می كنند. برای رسیدن به گواتر باید كوه های مینیاتوری را پشت سر بگذاری و بعد به ناگاه دریای آبی به استقبالت می آید. جاده ای كه از چابهار به گواتر ختم می شود جاده ای باریك است.

گواتر كه در جنوب شرقی ایران، آخرین آبادی است، هم اكنون به یكی از قطب های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل شده است.


 
 
 
 
Mandarin Resort نام هتل
TURKEY کشور
Bodrum شهر
The Infantry Hotel نام هتل
هند کشور
Bangalore شهر
The Cove Rotana Resort نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
RasAlKhaymah شهر
Daegu Grand نام هتل
SOUTHKOREA کشور
Daegu شهر
Santa Grand Hotel West Coast نام هتل
SINGAPORE کشور
Singapore شهر
Prainha Resort & Cottage By The Sea نام هتل
هند کشور
Goa شهر
Pangkor Island Beach Resort نام هتل
مالزی کشور
PangkorandPerak شهر
Silicon Hearth نام هتل
هند کشور
Bangalore شهر
Pullman Kuching نام هتل
مالزی کشور
KuchingandSarawak شهر
Varca Le Palms Beach Resort نام هتل
هند کشور
Goa شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 7314
    بازدید امروز 35993
    بازدید ماه 1262915
 
 
Scroll