slider - left - Behsa

slider - left

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

به آخر ایران خوش آمدید

1392/07/16

گواتر روستایی است كه فقط خیابان هایش جدول بندی شده اند اما آسفالت ندارد. همه با هم قوم و خویشند و بلوچ. همه صیادند.

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، درآخرین نقطه مرزی آنجا كه شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاكستان می رسد، بندری كوچك و قدیمی قرار گرفته كه چند صباحی است برای سرمایه گذاران كشورمان نامی آشنا شده است. آنجا گواتر است؛ بندری آن سوی ناكجای جغرافیای تاریخ.

گواتر تكه كوچكی از سرزمین بلوچستان است. بلوچستان زادگاه تنها دونلی نواز جهان، بلوچستان زادگاه دادشاه و گواتر برگوشه ای از گستره این خاك همچنان ایستاده است و خوابش نمی برد.

قدیمی ترین سند ایرانی، كتیبه های میخی داریوش، نام این سرزمین را «ماكا» ضبط كرده است. بعد از اسلام این سرزمین «مكران» نام گرفت كه درحال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مكران» معروف است.

مردان و زنان گواتر، بلوچ بوده و ارتباط خویشی با همنوعان خود در گوادر پاكستان دارند. كدخدای گواتر سندی دست نویس، به سال ۱۳۰۹ هـ . ق در دست دارد كه «لشگرخان سردار زهی» حاكم گواتر در زمان ناصرالدین شاه، ۲۵ هزار هكتار از زمین های گواتر تا دشت بریس را به اجدادش فروخته است.

«كچو»، «بریس»، «كوشات» و «پسابندر» را هم باید پشت سر بگذاری تا به گواتر و خلیج آن برسی. گواتر روستایی است كه فقط خیابان هایش جدول بندی شده اند اما آسفالت ندارد. همه با هم قوم و خویشند و بلوچ. همه صیادند. آنها ماهی «حلوا» و «شوریده» صید می كنند. برای ماهی حلوا ظهر می روند به دریا و تور می اندازند و بامداد تور را جمع می كنند. برای صید شوریده نیز عصر راهی دریا می شوند و بامداد تور را جمع می كنند. گواتر و جنگل های «حرا»یش آخر ایرانند!

لذیذترین ماهی های جنوب؛ كشورمان را اینجا،  صیادان «گواتر»، آخرین نقطه ایران در جنوب شرقی كشور صید می كنند. برای رسیدن به گواتر باید كوه های مینیاتوری را پشت سر بگذاری و بعد به ناگاه دریای آبی به استقبالت می آید. جاده ای كه از چابهار به گواتر ختم می شود جاده ای باریك است.

گواتر كه در جنوب شرقی ایران، آخرین آبادی است، هم اكنون به یكی از قطب های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل شده است.


 
 
 
 
Parkroyal Kuala Lumpur نام هتل
مالزی کشور
KualaLumpur شهر
The Peerless Inn نام هتل
هند کشور
Kolkata-Calcutta شهر
Kazakhstan نام هتل
KAZAKHSTAN کشور
Almaty شهر
Amara Residence Krabi نام هتل
THAILAND کشور
Krabi شهر
Doubletree by Hilton Ras Al Khaimah نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
RasAlKhaymah شهر
New Hankyu Kyoto نام هتل
JAPAN کشور
Kyoto شهر
Sun Maris City نام هتل
TURKEY کشور
Marmaris شهر
Layia Topaz Living court Apartments نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
Dubai شهر
Tandjung Sari نام هتل
اندونزی کشور
Bali شهر
Aryani Resort, Terengganu نام هتل
مالزی کشور
TerengganuandKelantan شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 1945
    بازدید امروز 48153
    بازدید ماه 1424501
 
 
Scroll