slider - left

slider - left - Behsa

slider - down - 4

  

آخرین اخبار گردشگری

به آخر ایران خوش آمدید

1392/07/16

گواتر روستایی است كه فقط خیابان هایش جدول بندی شده اند اما آسفالت ندارد. همه با هم قوم و خویشند و بلوچ. همه صیادند.

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، درآخرین نقطه مرزی آنجا كه شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاكستان می رسد، بندری كوچك و قدیمی قرار گرفته كه چند صباحی است برای سرمایه گذاران كشورمان نامی آشنا شده است. آنجا گواتر است؛ بندری آن سوی ناكجای جغرافیای تاریخ.

گواتر تكه كوچكی از سرزمین بلوچستان است. بلوچستان زادگاه تنها دونلی نواز جهان، بلوچستان زادگاه دادشاه و گواتر برگوشه ای از گستره این خاك همچنان ایستاده است و خوابش نمی برد.

قدیمی ترین سند ایرانی، كتیبه های میخی داریوش، نام این سرزمین را «ماكا» ضبط كرده است. بعد از اسلام این سرزمین «مكران» نام گرفت كه درحال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مكران» معروف است.

مردان و زنان گواتر، بلوچ بوده و ارتباط خویشی با همنوعان خود در گوادر پاكستان دارند. كدخدای گواتر سندی دست نویس، به سال ۱۳۰۹ هـ . ق در دست دارد كه «لشگرخان سردار زهی» حاكم گواتر در زمان ناصرالدین شاه، ۲۵ هزار هكتار از زمین های گواتر تا دشت بریس را به اجدادش فروخته است.

«كچو»، «بریس»، «كوشات» و «پسابندر» را هم باید پشت سر بگذاری تا به گواتر و خلیج آن برسی. گواتر روستایی است كه فقط خیابان هایش جدول بندی شده اند اما آسفالت ندارد. همه با هم قوم و خویشند و بلوچ. همه صیادند. آنها ماهی «حلوا» و «شوریده» صید می كنند. برای ماهی حلوا ظهر می روند به دریا و تور می اندازند و بامداد تور را جمع می كنند. برای صید شوریده نیز عصر راهی دریا می شوند و بامداد تور را جمع می كنند. گواتر و جنگل های «حرا»یش آخر ایرانند!

لذیذترین ماهی های جنوب؛ كشورمان را اینجا،  صیادان «گواتر»، آخرین نقطه ایران در جنوب شرقی كشور صید می كنند. برای رسیدن به گواتر باید كوه های مینیاتوری را پشت سر بگذاری و بعد به ناگاه دریای آبی به استقبالت می آید. جاده ای كه از چابهار به گواتر ختم می شود جاده ای باریك است.

گواتر كه در جنوب شرقی ایران، آخرین آبادی است، هم اكنون به یكی از قطب های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل شده است.


 
 
 
 
Howard Square Boutique نام هتل
THAILAND کشور
Bangkok شهر
Le Meridien Al Aqah Beach Resort نام هتل
UNITEDARABEMIRATES کشور
Fujairah شهر
Kleopatra Euro Hotel نام هتل
TURKEY کشور
AlanyaArea شهر
Al's Resort نام هتل
THAILAND کشور
KohSamuiandArea شهر
Crown Regency Residences Cebu City نام هتل
PHILIPPINES کشور
Cebu شهر
Alexander نام هتل
THAILAND کشور
Bangkok شهر
IC Santai Family Resort نام هتل
TURKEY کشور
BelekArea شهر
Krungsri River نام هتل
THAILAND کشور
Kanchanaburi-Central شهر
Adana Hilton Sa نام هتل
TURKEY کشور
Adana شهر
De Munut Cottages نام هتل
اندونزی کشور
Bali شهر
  •  
    آمار سایت
    کاربران آنلاین 769
    بازدید امروز 49798
    بازدید ماه 1363045
 
 
Scroll